Přirozeně čistá voda, jak ji příroda stvořila bez jakékoli úpravy

Vyvěrá z chráněných podzemních pramenů v okolí Karlových Varů

Splňuje nejpřísnější kritéria kvality a vyhovuje označení kojenecká voda

Pro pitný režim kojenců není nutno převařovat

Malé děti jsou mnohem náchylnější k dehydrataci

Malé děti jsou mnohem
náchylnější k dehydrataci

Dětský organismus má vlivem růstu mnohem aktivnější metabolismus, a tak zpracovává větší množství vody. Zároveň ledviny ještě nefungují dostatečně efektivně a nevyvinutý organismus ještě nemá vybudované kompenzační rezervy. Díky tomu se u malého dítěte může dehydratace rozvinout i v řádu hodin.

Denní spotřeba vody dítěte

0‒3 měsíce 4‒12 měsíců
1 kg 15 kg 4 kg
Denní spotřeba vody dítěte
Doporučujeme
0,52 l
vody denně

Zdravá a čistá voda je základ života. Zajímat se o její kvalitu znamená starat se o své zdraví.
Dopřejte si to nejlepší s pramenitou vodou Aquila.

Kojenecká voda ‒ Otázky a odpovědi

  • Je vůbec nutné kupovat kojeneckou vodu?

    Ano. Kojenci jsou velmi citliví. Nemají ještě vyvinutý imunitní systém. Látky v jiné než kojenecké vodě by jim mohly ublížit.

  • Co mohou dusitany a dusičnany kojencům způsobit?

    Dusičnany se v těle mění na toxické dusitany. Ty se vážou na krevní barvivo hemoglobin, který nemůže přenášet kyslík a zásobovat buňky. Nejvíce ohrožení jsou kojenci do 12 měsíců věku. V krvi mají ještě fetální hemoglobin, který s dusitany snadněji oxiduje. V krajním případě by se mohli udusit.

  • Stane se z kohoutkové vody přefiltrováním kojenecká?

    Ne. Kohoutková voda je nejčastěji upravována pomocí chloru. Pro děti tedy nedoporučujeme používat vodu z vodovodu ani po použití filtru. Naopak kojenecká voda je nejkvalitnější vodou z podzemních zdrojů. Má nejpřísnější limity pro obsah dusičnanů či sodíku a platí pro ni přísná pravidla pro úpravu.

  • Je nutné kojencům také vařit z kojenecké vody?

    Ano. Převařením kohoutkové vody neodstraníme veškeré látky, které by mohly kojenci ublížit.

  • Jaký je rozdíl mezi kojeneckou vodou a vodou s označením „Vhodná pro přípravu kojenecké stravy“?

    Kojenecká voda je nejkvalitnější voda z přírodních zdrojů a není chemicky upravována. Naopak voda s označením „vhodná pro přípravu kojenecké stravy“ by měla být srovnatelné kvality jako voda kojenecká, avšak je třeba mít na paměti, že tato voda již prošla určitou úpravou.

  • Uvolňují se škodlivé látky z PET lahví?

    PET (polyethylentereftalát) je zdravotně nezávadný materiál, určený pro balení potravin a splňující nejnovější požadavky na plasty, které jsou stanovené Nařízením EU. To stanoví povinnosti na testování. Každý PET má svůj „rodný list“, který prokazuje jeho nezávadnost a inertnost. PET obaly jsou naprosto bezpečné. Často uváděný argument o uvolňování ftalátů z PETu do vody v teple je mýtus, neboť PET ftaláty ani neobsahuje. Ty se používají jako změkčovadla u jiných druhů plastů. PET materiál je ideálním obalovým materiálem pro svou nízkou hmotnost, jednoduchou manipulaci a 100% recyklovatelnost.

  • Nestačí pouze převařit vodu kohoutkovou?

    Nestačí. Odstraníte oxid uhličitý (CO2), chlór a některé bakterie. Převařením se ale nezmění chemické složení – například obsah dusičnanů, které jsou velmi nebezpečné pro kojence a malé děti.

  • Mohou se v kojenecké vodě nacházet látky, které jsou pro kojence potenciálně nebezpečné?

    Nemohou. Kojenecká voda má nejpřísnější limity pro škodlivé látky ze všech vod. Navíc je to voda z těch nejčistších přírodních podzemních zdrojů a nesmí být chemicky upravována. K úpravě se používá pouze UV záření, které nemá žádný negativní vliv na kvalitu ani organismus.

  • Do kdy určitě dávat kojeneckou vodu?

    Alespoň do 1 roku věku. Pokud si nejste jisti složením kohoutkové vody v oblasti vašeho bydliště, je dobré dávat dítěti k pití kojeneckou vodu, jak nejdéle to půjde.

  • Měly by i těhotné ženy pít kojeneckou vodu?

    Ano. Kohoutková voda s obsahem chlóru a dalších nebezpečných látek pro ně vhodná není. Je ale nutné přihlížet i k dalším potřebám maminky a miminka, jako je například dostatek minerálů. Proto by těhotné ženy měly doplnit svůj pitný režim i o minerální vody.

  • Musím převařovat i kojeneckou vodu?

    Nemusíte. Kojenecká voda je nejkvalitnější voda z přírodních zdrojů. Má nejpřísnější limity rozpuštěných látek a také se stáčí a balí v nejpřísnějších hygienických podmínkách.

  • Zvyšují filtry kvalitu vody?

    Filtrační a destilační zařízení mohou sice upravit chuť vody (především nepříjemnou chuť chloru), nezbaví ji například dusičnanů a bakterií. Ty se naopak ve špatně udržovaných filtrech ještě více množí.

    Pití destilované vody není zdravé! Tato voda sice dodá našemu tělu tekutiny, ale rozhodně ne životodárné minerály, které jsou nezbytné pro fungování organismu. Tato voda není vhodná k lidské spotřebě a v žádném případě k přípravě kojenecké stravy.

Jak pít během těhotenství

Dbejte na pravidelné doplňování tekutin v menších dávkách.

Nikdy nečekejte až na pocit žízně ‒ signalizuje dehydrataci.

Vypijte během dne 2‒3 litry kvalitní pramenité nebo kojenecké vody.

Co pít během těhotenství a kojení?

Co pít během těhotenství a kojení?

Pití má vliv na život maminky i miminka. Důležité je nejen množství, ale také kvalita tekutin. Proto dodržujte následující rady.

Zobrazit celý článek
Aquila perlivá a jemně perlivá Víte, že...

Kojenecká voda je jednoznačně tou nejkvalitnější vodou z podzemních zdrojů, která musí splňovat ty nejpřísnější limity. Platí pro ni i přísná pravidla pro úpravu před stáčením. Kojenecká voda nesmí být filtrována či jinak upravována, jedinou povolenou úpravou je použití UV záření, což je šetrná a nechemická desinfekce, která neovlivňuje kvalitu vody a nemá žádný negativní vliv na lidský organismus.

Více podrobností

Vyhláška 275/2004 Sb., která kojeneckou vodu definuje: 
„Balená kojenecká voda ‒ výrobek z kvalitní vody chráněného podzemního zdroje, která nesmí být upravována žádným způsobem, s výjimkou ošetření UV paprsky. Tato voda je vhodná pro přípravu kojenecké stravy a k trvalému přímému požívání všemi skupinami obyvatel.“

Kojenecké vody nejsou regulovány směrnicemi EU. To znamená, že kritéria, limity a podmínky označování jsou specifické v různých zemích. Ty české patří k nejpřísnějším v EU.

O pramenu Aquila první voda

Kyselka 44, Kyselka 362 72, GPS / 50.2626039N, 13.0000100E

Mapa
KATIONTY / KATIÓNY mg/l ANIONTY / ANIIÓNY mg/l
Ca2+ 50,00 HCO3- 214
Mg2+ 14,40 SO42- 31,10
Na+ 12,20 NO3- 5,20
K+ 4,40 Cl- 2,80
NH4+ <0,01 F- <0,20
NO2- <0,005